Udskriv Print Share Del #MISSING TRANSLATION: PageBar.SendToFriendTooltip# E-mail Stor skriftstørrelseNormal skriftstørrelseLille skriftstørrelse

Nyheder

1 - 8 af 8 nyheder
  • 30. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Hudblegecreme - ulovligt lægemiddel med binyrebarkhormon

    Sundhedsstyrelsen har fået oplysninger om den farlige hudblegecreme Bio Claire - Lightening Body Creme, der markedsføres af danske internetbutikker.

  • 29. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Apotekere kan søge om etablering og udvidelse af dosispakkekapacitet

    Apotekere interesserede i at etablere eller udvide den eksisterende dosispakkekapacitet inviteres til at indsende ansøgning til Sundhedsstyrelsen.

  • 28. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Indstilling til Nørresundby Apotek

    Sundhedsstyrelsen har til Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse indstillet 3 ansøgere til Nørresundby Apotek, hvor bevillingen er ledig pr. 1. juli 2012.

  • 27. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Ulovlig potensmedicin i Danmark: Viamax Pure Power

    Sundhedsstyrelsen har fået oplysninger om det farlige potenslægemiddel Viamax Pure Power, der markedsføres af danske internetbutikker. Viamax Pure Power er ikke godkendt som lægemiddel, og vi advarer derfor mod brugen af dette produkt. Vi opfordrer personer, der har taget Viamax Pure Power til at stoppe med at tage det og eventuelt kontakte deres læge. Rester af det ulovlige lægemiddel kan afleveres på apoteket til destruktion.

  • 26. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Indstilling til Vejle Løve Apotek

    Sundhedsstyrelsen har til Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse indstillet 2 ansøgere til Vejle Løve Apotek.

  • 26. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Indstilling til Middelfart Apotek

    Sundhedsstyrelsen har til Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse indstillet 3 ansøgere til Middelfart Apotek, hvor bevillingen er ledig pr. 1. juli 2012.

  • 15. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Svar til amerikanske medier vedr. Caremed ApS i Avastin-sagen

    En række amerikanske medier har spurgt Sundhedsstyrelsen om den danske virksomhed Caremed ApS i forbindelse med sagen om forfalsket Avastin 400 mg, der blev fundet på det amerikanske marked.

  • 6. marts 2012 /Detail- og nethandel

    Ledig bevilling til Apoteket Svalen

    Bevillingen til at drive Apoteket Svalen er ledig pr. 1. juli 2012. Bevillingen er opslået ledig efter Lov om apotekervirksomhed § 15, stk. 1.