Advarsel imod hjemmesider og opslag på sociale medier med misbrug af Lægemiddelstyrelsens logo

21. august 2025

Falske og ulovlige produkter bliver i stigende grad promoveret på sociale medier og hjemmesider, der slet ikke må sælge medicin og medicinsk udstyr. Forbrugerne risikerer at blive narret, fordi Lægemiddelstyrelsens eller andre myndigheders logo bliver misbrugt.

Lægemiddelstyrelsen er begyndt at se flere eksempler på ulovlige annoncer på hjemmesider og sociale medier, hvor styrelsens logo bliver misbrugt til at promovere medicin og medicinsk udstyr samt beslægtede produkter såsom kosttilskud, alternativ medicin og kosmetiske produkter. Annoncerne indeholder ofte falske påstande om produktets effekt og virkning, og myndighedslogoet bliver misbrugt til at hævde, at produktet er godkendt eller anbefalet af Lægemiddelstyrelsen. I flere tilfælde bliver der i de samme annoncer brugt logoer fra andre nationale og internationale myndigheder.

”Logoerne bliver brugt til at få hjemmesiderne og SoMe-opslagene til at fremstå som troværdige for at vildlede forbrugerne. Man risikerer at købe forfalskede og ikke-godkendte produkter, som i værste fald kan være sundhedsskadelige. Derfor vil vi gerne advare imod den slags opslag og udbrede budskabet om, at reglerne er helt klare på det her område: Der er ingen andre end Lægemiddelstyrelsen, der må bruge Lægemiddelstyrelsens logo,” siger enhedschef Jeanne Majland.  

Som forbruger kan man altså være sikker på, at det er forfalsket indhold, når en hjemmeside eller en annonce på sociale medier har kopieret Lægemiddelstyrelsens logo ind på annoncen eller på anden vis hævder i teksten, at et specifikt produkt er anbefalet af Lægemiddelstyrelsen.

”Det bedste råd herfra er, at man ikke køber noget eller tror på det, der står i den slags annoncer. For når afsenderen benytter sig af den form for forfalsket promovering, er der en vis sandsynlighed for, at det i det hele taget ikke er en troværdig forhandler,” siger Jeanne Majland.

Hvis du vil anmelde et ulovligt SoMe-opslag eller hjemmeside, hvor der bliver foretaget ulovlig reklame eller misbrug af styrelsens logo, kan det ske på Lægemiddelstyrelsen hjemmeside. Det er vigtigt at medsende et screendump, før de ulovlige elementer bliver fjernet fra annoncerne:
Anmeld mistanke om ulovlig forhandling af medicin (laegemiddelstyrelsen.dk).