PRAC advarer om risiko for aseptisk meningitis ved chikungunya-vaccinen Ixchiq
Efter et tilfælde hvor en yngre voksen fik aseptisk meningitis efter vaccination med Ixchiq-vaccinen, anbefaler den europæiske bivirkningskomité (PRAC), at vaccinens produktinformation bliver opdateret.
Ixchiq-vaccinen beskytter imod den myggebårne virus chikungunya, der findes i tropiske og subtropiske områder. Den bliver primært benyttet som rejsevaccine eller som vaccination til personer, der bor fast i områder af verden, hvor der jævnligt er virusudbrud.
Meningitis er en akut betændelsestilstand i hjernehinder og rygmarv, og betegnelsen aseptisk meningitis bruges, når betændelsen er fremkaldt af andre årsager end bakterier – f.eks. ved brug af medicin.
Aseptisk meningitis fremgår allerede som en mulig sjælden bivirkning ved Ixchiq-vaccinen, men hidtil har man kun set tilfælde hos ældre mennesker over 65 år og hos personer med andre helbredsproblemer. Derfor anbefaler PRAC, at produktinformationen bliver opdateret, så det fremgår, at aseptisk meningitis også kan være en risiko for raske unge voksne.
PRAC vil endvidere evaluere Ixchiq-vaccinens risk/benefit-balance ved den periodiske sikkerhedsopdatering til juni. Det vil sige, at komiteen vil vurdere, om fordelene ved at bruge vaccinen fortsat anses for at være større end ulemperne i form af risikoen for alvorlige bivirkninger.
Ixchiq-vaccinen blev godkendt i EU i 2024, så den er relativt ny på markedet og ikke særlig udbredt i Danmark. Lægemiddelstyrelsen har i alt modtaget 2 indberetninger om bivirkninger fra danskere, der er vaccineret med Ixchiq. Disse indberetninger omhandler ikke-alvorlige og allerede kendte vaccinebivirkninger.
PRAC har tidligere forholdt sig til Ixchiq-vaccinen efter en række indlæggelser hos ældre personer over 65 år. Den proces medførte, at produktinformationen blev opdateret med information om, at vaccinen kun bør gives til personer (uanset alder), hvis de kan blive udsat for en betydelig risiko for chikungunya-infektion, og efter nøje overvejelse af fordele og risici hos den enkelte borger.